fbpx

Aby szybko dostać się do dowolnego miejsca na kuli ziemskiej, trzeba skorzystać z podniebnego systemu podróży. Nierzadko to jedyne racjonalne – i najtańsze – wyjście, jeśli się chce dotrzeć do wielu miejsc w Amerykach czy Azji. Mimo to wśród części osób loty wzbudzają strach, który jest wywoływany kwestią bezpieczeństwa. Czy jednak naprawdę jest się czego obawiać? I czy latanie samolotem jest bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule. Przeczytaj, aby przekonać się, jak to wygląda w rzeczywistości.

Skąd się bierze strach przed lataniem samolotem?

Jak większość ludzkich lęków, również i ten bierze się z niewiedzy. Albo przynajmniej ograniczonej wiedzy. Jeśli bliżej przyjrzeć się statystykom, to okazuje się, że loty samolotem są bardzo bezpieczne. Zwłaszcza w porównaniu do jazdy autem. W 2010 r. na całym świecie w wyniku wypadków samochodowych zginęło ok. 1,3 milionów ludzi. W tym samym roku wypadki podczas latania kosztowały życie nieco ponad 800 osób. Jak widać, bezpieczeństwo na niebie jest znacznie większe niż na ziemi.

Oczywiście strach przed taką formą podróży może też być powodowany różnego rodzaju fobiami, jak np. klaustrofobia czy lęk wysokości. W takim przypadku potrzebna jest fachowa pomoc lub wsparcie farmakologiczne (zazwyczaj środkami uspokajającymi), ponieważ świadomość tego, czy loty samolotem są bezpieczne, schodzi na drugi plan. Nad tego typu niepokojem człowiek nie jest w stanie sam zapanować.

Procedury związane z lataniem samolotem

Pewnym ukojeniem może być zdanie sobie sprawy z tego, jak wiele procedur obowiązuje wszystkich pilotów i logistyków. Całe bezpieczeństwo podróży bierze się stąd, że żadna maszyna do latania nie wystartuje z lotniska wtedy, gdy jej się to podoba, lecz tylko wtedy, gdy otrzyma stosowane potwierdzenie. Nad planowaniem lotu samolotów czuwają wysokiej klasy specjaliści, których wspomagają nowoczesne technologie. W takim przypadku pojawienie się jakiegokolwiek błędu jest niemal niemożliwe, co dobrze pokazuje, o jak bezpiecznym środku transportu mówimy.

Załoga towarzysząca podczas lotu samolotem

Czy należy w takim razie bać się błędu ludzkiego? Tutaj zawsze pojawia się niepewność. Warto jednak sobie uzmysłowić, że do latania dopuszczani są tylko najlepsi z najlepszych. Każdy świeżo upieczony pilot ma za sobą przynajmniej 3 tys. wylatanych godzin, a także szereg kursów i przygotowań z zakresu bezpieczeństwa. Do tego dochodzi załoga, której głównym zadaniem jest nie tylko zapewnienie komfortu podczas lotu samolotem, ale też zadbanie o bezpieczną podróż pasażerów.

Badania techniczne samolotu przed lotem

Może więc należy się bać stanu maszyny latającej? I w tym przypadku to chybiony argument. Bezpieczeństwo latania w dużej mierze zależy od kwestii technicznych, więc wszystkie linie przykładają do tego dużą wagę. Każdy samolot poddaje się rutynowej kontroli przed startem, a co dwa miesiące przeprowadza się serwis w hangarach. Aby loty były faktycznie bezpieczne nawet na starszych maszynach, co 5 lat rozkłada się je na części, by dokładnie zbadać pojedyncze elementy (co trwa nawet kilka miesięcy).

Bezpieczny parking przy lotnisku

Skoro już wiesz wszystko na ten temat, to możesz spokojnie zaplanować swoją podróż. Z pewnością przyda ci się jakieś miejsce, gdzie zostawisz swój samochód przed wejściem do samolotu. Polecamy uwadze nasz bezpieczny Byczy Parking Pyrzowice. Znajdujące się obok lotnisko i atrakcyjny cennik to nasze największe atuty. Poza tym dbamy o bezpieczeństwo powierzonych nam pojazdów, co pozwala ci odetchnąć z ulgą i skupić się już wyłącznie na samym locie. Gwarantujemy, że latanie stanie się źródłem samych przyjemności zamiast frasunku! Sprawdź więc nasz parking przy lotnisku Katowice.